Nástup do školky malého človíčka je bezesporu sám o sobě jedním velkým dobrodružstvím. Větší obavy z velké změny mají obvykle rodiče. Mají strach, zda jejich drobci téměř každodenní několikahodinové odloučení zvládnou. Ale nebojte – kdo je připraven, není překvapen! Nemějte strach, nový režim se během pár dní ustálí a váš malý dobrodruh s vámi ani nebude chtít ze školky domů. Čeká ho spoustu nových zážitků a kamarádů. Abychom vám ulevili alespoň od přemýšlení, co všechno dítku pořídit, poradíme vám teď, jak se na  tohle velké dobrodružství vybavit. Na konci článku naleznete odkaz na vytištění praktického seznamu, kde si můžete odškrtávat, co už máte pořízeno.

Na zábavu uvnitř

Při pobytu ve třídě přijde vhod pohodlné bavlněné oblečení, které se dítěti dobře obléká i svléká. Každodenně se využije tričko s krátkým rukávem (v chladnějších dnech s dlouhým rukávem) a tepláky, případně legíny nebo plátěné kalhoty. Doporučuji však pořídit oblečení elastické, které se dětem snáze obléká a svléká. Hledejte bavlnu v kombinaci s elastanem nebo spandexem. Počítejte s tím, že látka na kolenou kalhot dostane při hře na koberci zabrat nejvíce. Do třídy pořiďte pohodlné bačkůrky, které se snadno nazouvají. Dítko by mělo být zcela samoobslužné a nebýt závislé na pomoci druhých. Veškeré oblečení do třídy připravte minimálně ve dvou provedeních pro případ nehody jakéhokoli druhu. Tedy včetně spodního prádla. Pokud bude dítě ve školce po obědě spát, přibalte i pyžamko.

Za outdoorovým dobrodružstvím

Na pobyt venku doporučujeme softshellové kalhoty a bundu s membránou. Softshell je funkční nepromokavý materiál, dítě se v něm nezpotí a nepromokne. Zároveň se nemusí tak často prát – často stačí pouze otřít vlhkým hadříkem. Kalhoty volte raději o velikost větší. Ty pak stačí pouze natáhnout přes tepláčky nebo legíny a může se vyrazit. Na velké bahnité nebo dešťové dobrodružství je zcela bezkonkurenční pogumované oblečení. K dostání je v krásných barvách, takže ani zamračené počasí nemusí náladu hned zkazit.

Na nohy nazujte dítku nepromokavé sportovní boty nebo holinky, na hlavu nasaďte třeba skvělou softshellovou čepici s kšiltem a krytím oušek a ani nevlídné podzimní počasí nezabrání parádní venkovní zábavě. Do chladnějších podzimních a zimních dnů pořiďte také rukavičky. Ideálně palcové, které si dítě samo nasadí. Na krk se nám nejvíce osvědčil fleecový nákrčník, který se přetahuje přes hlavu. Pro malé děti je nasazení snažší než motání šály.

S nástupem slunečních paprsků (pozor i na nenápadné jarní slunce) užije dítko tentkou pokrývku hlavy, sluneční brýle, kraťásky a opalovací krém.

Veškeré oblečení i obuv předem vyzkoušejte a dítko s ním seznamte. Velmi praktické je také všechny kousky výbavy opatřit jmenovkou nebo značkou dítěte. Nám se nejvíce osvědčilo jmenovku vyšít na poutko nebo jinou vnitřní část oblečení. Je to odolnější než nápis fixem.

Venkovní dobrodružství v lesní školce

Do lesní školky bude potřeba k základní výbavě přidat ještě několik důležitých věcí. Na odpočinek pořiďte spacákkarimatku. Pokud chcete, aby vám tato výbava vydržela mnoho let, doporučujeme investovat do rostoucího spacáku. Pomocí spodního zipu, lze spacák prodloužit, a dokud je dítě malé, prodloužení slouží uvnitř jako zateplovací vak na nohy. Jako podložku volte klasickou karimatku nebo samonafukovací matračku. Na venkovní aktivity pořiďte praktický podsedák. Na svačinu přijde vhod svačinový boxlahev na pití nebo termoska či termolahev. I v chladnějších dnech tak budete mít jistotu, že dítě nepije ledové tekutiny.

Na jakékoli mimoškolkové výpravy pořiďte vhodný batůžek. Vybírejte podle tělesné konstituce dítěte a podle jeho vkusu. Pokud se malému dobrodruhovi nebude ten jeho kousek líbit, můžete počítat se zbytečnou komplikací. Doporučujeme vybírat vždy batůžek s prsní přezkou, která zabrání spadávání popruhů z ramen. S výběrem batůžku vám rádi poradíme v prodejně nebo v tomto návodu.

Vyráží váš malý poklad za školkovým dobrodružstvím letos poprvé nebo už je ostřílený mazák? Máte i vy nějaké tipy, co vašim dětem přišlo ve školce vhod? Podělte se s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Dobrodruzi

Profilový obrázek

Jsme parta lidí, kteří pomáhají dětem trávit čas a zažívat dobrodružství v přírodě a rodičům dodávají jistotu, že je o ně dobře postaráno. Mrkněte na náš e-shop Pro malé dobrodruhy.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *