Když se ohlédnu zpět a vzpomenu si na rané dětství svých pokladů, jednoznačně nejkrásnější chvíle jsme zažívali při nošení v šátku. Ta vzájemná blízkost, kterou milujeme doteď, a pocit bezpečí, který vidíte dítěti ve tváři, když se mu klíží očka únavou a může se vám schoulit v náručí. Trochu mě až mrzí, jak rychle ty děti rostou a jak rychle odrůstají všem nosícím vychytávkám. A že jich je. U staršího syna jsem se k nošení dostala docela pozdě, v jeho asi 15 měsících. O to víc jsem si to užila s naším benjamínkem. Terezka se nosila už v porodnici a svoji první túru absolvovala ve věku 10 dnů v okolí nádherných meandrů Vltavy kolem Svatojánských proudů. Celé to samozřejmě prospinkala u mě v náručí. Moc jsme si to užili a rozhodli jsme se takhle bez kočárku vyrážet do přírody častěji.

Nošení dětí představuje skvělou příležitost, jak se ani v raném dětství nenechat ochudit o přírodní krásy nedostupné s kočárkem. Máte volné ruce (které většinu času objímají to nejcennější) a báječnou svobodu v nohách. Děťátko se pohupuje v rytmu chůze, vnímá tlukot vašeho srdce a cítí vůni svého rodiče i okolní přírody. Tohle jsme si zkrátka zamilovali. A občas se s tatínkem dohadovali, kdo si to bude užívat tentokrát :-).

Je příjemné, že dnes máme možnost sehnat šátky a nosítka v nádherných barvách a designech. Seženete krásné kousky sportovního i elegantního vzhledu. Dnes už málokdo nošení dítěte spojuje pouze s alternativně smýšlejícími skupinami lidí, kteří odmítají vše, co není bio, eko, chodí zásadně bosi, dítěti by nikdy nedali jednorázovou plenku nebo koupený příkrm. I společnost už je nošení více nakloněna než dříve, protože je lépe informovaná o výhodách nošení a málokdy se setkáte s negativními reakcemi, jak dítěti ničíte páteř (miminko má přece ležet na rovném!) nebo že si ho zbytečně rozmazlujete (že bude dítě vyvádět, jakmile ho pustíte). Strašáci dávných dob, které se daří postupně rozptylovat.

Důležitým předpokladem správného nošení, kdy neubližujeme svým zádům ani dítěti, je ergonomičnost nosítka. Bohužel ne všechna nosítka na trhu toto splňují. Dítě nikdy nesmí viset za rozkrok nebo být otočeno čelem od nosiče. Zdravé nosítko má hodně látky mezi nožičkami dítěte, visí za ohnutá kolínka s podpěrou zadečku (nožičky se zadečkem mají tvar písmene M) a záda nosítka nejsou nijak vyztužena, takže dovolují přirozené zakulacení páteře. Obojího lze dosáhnout při nošení vpředu na břiše i na zádech. A to v šátku nebo ergonomickém nosítku.

Kdo propadne kouzlu nošení, nebude se ho chtít vzdát ani v chladnějším období roku. Proto nás velmi těší, že vám můžeme představit novou českou značku v naší nabídce Mama by Segra, která se zaměřuje na krásné elegantní nosící zimní bundy a kabáty, mikinu a slabou bundu v černé a bordó barvě. Na naší dobrodružné základně v Praze na Florenci je můžete osobně okouknout a přesvědčit se o jejich výjimečně kvalitním zpracování a nadčasovém designu. Všechno krásně využijete i po ukončení nošení a nikdo nepozná, že to dříve sloužilo jako nosící oblečení. A než to nastane, můžou tyhle krásné kousky zahřívat vás i váš poklad společně.

Čas strašně rychle letí a rané dětství našich malých dobrodruhů uteče jako voda. Užívejte si společné chvíle a nikam nespěchejte. Společně strávený čas ve vzájemné blízkosti a plný krásných zážitků je to nejlepší, co můžeme naším pokladům dát. A nezapomeňte, že vám můžeme pomoct – nosit se dá i v pořádných mrazech!

KaLaMiTa

KaLaMiTa

Kryštof, Lukáš, Martina a Terezka – malí a velcí turisté tělem i duší, pro které je cesta cílem. V přírodě je tolik inspirace, klidu, krásných barev a spousta záhad k dětskému objevování. Pro nás je to ta nejlepší příležitost být všichni spolu, povídat si, objevovat, kochat se a těšit se z krásy naší vlasti i nejbližších sousedů.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *